Sled vlaků
Sled vlaků (pořadí, v jakém vlaky pojedou za sebou)
- Řídit sled vlaků tak, aby nedocházelo k jejich zpožďování.
- Dbát na prioritu vlaků podle jejich druhu.
- V případě dvou vlaků stejné priority brát v potaz i stanovenou rychlost vlaků a pravidelnou jízdní dobu v daném úseku (lze vyčíst z EDR, příp. TPV atd.).
- Je třeba uvážit, ve které následující stanici je možná další úprava sledu vlaků a uvážit jízdní dobu vlaků až do této stanice (ne vždy lze např. v sousední stanici předjíždět - pak je potřeba, aby výpravčí vypravil vlaky tak, aby došlo k co nejmenšímu zpoždění zejména vlaku s vyšší prioritou, resp. rychlostí, v celém úseku až do stanice, kde lze např. vlaky předjet).
Obecná priorita vlaků
Pro účely SimRailu to značně zjednoduším.
Čím menší počet číslic má číslo vlaku, tím vyšší má vlak prioritu - pořadí od nejdůležitějších vlaků v méně důležitým: (Pendolina (EIJ), dále EC (ECE), pak rychlíky (MPE), spěšné vlaky (RPJ), osobní vlaky (ROJ...), soupravové vlaky (PWJ) a nakonec nákladní vlaky.
Zároveň je třeba dbát na pravidelnou jízdní dobu vlaků (viz výše) - například, pokud máme dva nákladní vlaky a jeden má jízdní dobu 10 minut a druhý 17 minut, tak první logicky pošleme vlak s jízdní dobou 10 minut, je - li to možné. Stanovená jízdní doba má většinou vazbu na stanovenou rychlost vlaku, ale nemusí to být vždy pravidlem. Zásadu s jízdní dobou bych uplatňoval v případě stejné nebo velmi málo rozdílné stanovené rychlosti. V opačném případě bych porovnával stanovenou rychlost vlaků. Dobře se ale dají uplatnit i vlastní zkušenosti z řízení stanic, jelikož některé vlaky téměř pravidelně svoji jízdní dobu dokážou krátit.
U nákladních vlaků, případně u soupravových vlaků (PWJ), pokud mají vysokou stanovenou rychlost a je tomu příznivá dopravní situace, je někdy vhodné je upřednostnit před zastávkovým osobním vlakem (ROJ), nesmí ale dojít k jeho zpoždění o více než několik málo minut. Naproti tomu poslat takové vlaky před rychlík a vlaky vyšší kategorie je nepřípustné, i kdyby měl (např. vlak PWJ) vyšší stanovenou rychlost.
Ale, pokud jede vlak vyšší priority s náskokem, je nepřípustné jeho upřednostněním zpozdit jiný vlak, který jede včas.
Příklady sledu vlaků
(Stanice A je pro tyto příklady vždy stanice, kterou obsluhujeme.)
1) Ideální situace
Vlaky jedou včas dle GVD (grafikon vlakové dopravy) - správně sestavený grafikon zajišťuje bezproblémové řízení provozu bez zpoždění, výpravčí tedy jedná podle GVD.
2) Zpoždění vlaku nižší priority, který jede před vlakem s vyšší prioritou
Vlaky jedou do sousední stanice B, kde je také možnost předjíždět. Na trati je automatický blok.
Vlak ROJ (osobní vlak) jede se zpožděním. Jízdní doba do stanice B je 17 minut.
Za ním jede vlak EC, který jede včas. Jízdní doba do stanice B je 10 minut.
Varianta 2A - Vlaky se ve stanici A předjíždět nebudou
ROJ odjede ze stanice A v 10:00. Do stanice B tedy dorazí v 10:17.
EC projede stanicí A v 10:05. Do stanice B by měl dorazit také v 10:15, ale vlivem sledu za vlakem ROJ projede cca v 10:19.
Je tedy zřejmé, že při tomto postupu se vlak EC zpozdí cca o 4 minuty, vlak ROJ, pokud bude předjet ve stanici B, navýší zpoždění cca o 4 - 5 minut.
Celkově vzniklé zpoždění je cca 8 - 9 minut.
Varianta 2B - Předjetí vlaku ROJ ve stanici A
ROJ přijede v 10:00 a vyčká předjetí vlakem EC.
EC projede stanicí A v 10:05. Do stanice B dorazií v 10:15, tedy včas.
ROJ bude ze stanice A vypraven "na blok (po uvolnění prvního traťového oddílu) cca v 10:07 a do stanice B dorazí v 10:24. Navyší zpoždění o 7 minut.
Celkově vzniklé zpoždění je 7 minut.
Zdá se, že celkové zpoždění je relativně podobné, avšak v prvním případě je opožděn vlak s vyšší prioritou, což je obecně špatně. Správný sled vlaků je zvolen ve variantě B, jelikož zde nedojde ke zpoždění "důležitějšího" vlaku.
Samozřejmě, pokud by byly "časy" jiné a například v první variantě by došlo ke zpoždění vlaku EC o 1 - 2 minuty oproti zpoždění vlaku ROJ ve druhé variantě například o 10 minut, pak je na místě zvolit variantu A. Je zkrátka třeba hledat cestu nejmenšího odporu, aby výsledné zpoždění bylo co nejmenší a zejména zpoždění vlaků vyšší priority (obecně hlavně dálková osobní doprava) bylo nulové nebo naprosto minimální. V případě vlaků řízených hráči je také dobré strojvedoucí uvědomit o vzniké dopravní situaci (např. vlak EC, pokud by byl předjížděn až ve stanici B, je vhodné upozornit, aby lehce zvolnil a zbytečně vlak ROJ nedojel a nezastavil u vjezdového návěstidla stanice B, jelikož následný rozjezd může znamenat cca další minutu zpoždění).
3) Vlak ROJ jede včas a za ním jede s náskokem vlak EC
Představme si stejnou situaci jako v předchozím příkladu, jen s tím rozdílem, že osobní vlak jede včas, ale vlak EC jede s náskokem.
Varianta 3A - Vlaky se ve stanici A předjíždět nebudou
Vlak ROJ odjede ze stanice A v 9:50 a do stanice B dorazí v 10:07, včas.
Vlak EC projede stanicí A v 9:53 s náskokem 12 minut. Bezprostředně dojede osobní vlak a pojede za ním ve sledu a do stanice B přijede cca v 10:09, tedy stále s náskokem 6 minut.
Ke zpoždění žádného vlaku zde nedošlo, pouze došlo ke snížení náskoku vlaku EC, což je zcela v pořádku.
Varianta 3B - Předjetí vlaku ROJ ve stanici A
Vlak ROJ bude předjet ve stanici A.
Vlak EC projede stanicí A v 9:53 s náskokem 12 minut.
Vlak ROJ odjede ze stanice A v 9:55 se zpožděním 5 minut.
Další průběh jízdy vlaků nás už dále ani nezajímá, zde jednoznačně došlo k chybě v podobě zbytečného zpoždění osobního Vlaku ROJ o 5 minut. Vlak EC sice může jet maximální rychlostí nerušeně dál, dopravně je tato situace ale zcela nezvládnutá a stejně je velká šance, že vlak EC zůstane dále na trase někde stát "do času", buď kvůli jinému vlaku a nebo čekáním na čas odjezdu ve stanici, kde zastavuje pro výstup a nástup cestujících.
Jediná možnost, kdy by bylo účelné vlak ROJ předjet je taková, kdyby vlak ROJ již do stanice A přijel s náskokem např. 2 minut a vlak EC pojede v těsném sledu za ním. Pak by osobní vlak dostal zpoždění max. 1 - 2 minuty, což by ještě mohlo být přijatelné.