Jak obsluhovat blokové reléové zařízení

From SimRail Wiki
Revision as of 01:07, 18 April 2024 by Roman (talk | contribs) (Created page with "Pokud jsou všechny tyto požadavky splněny, lze hlavní návěstidlo nastavit tak, aby bylo volné ve směru sousedního návěstidla. Jakmile se na hlavním návěstidle objeví "volno", začne platit blokování opakování tratě (polsky: przekaźnika przeciwwtórności liniowej). Zabraňuje vjezdu dvou vlaků za sebou do stejného blokového úseku, aniž by mezitím byl řádně obsluhován traťový blok. center '''PO...")
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

V tomto návodu se dozvíte, jak pracovat se třemi nejběžnějšími typy bloků polské linky. V tomto vlákně odkazuji na reléová blokování s ovládací tabulkou. V současné době jsou takovými stavědly vybavena města Będzin, Łazy Łc, Zawiercie a Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Pro elektronická stavědla bude vytvořen samostatný výukový program. Zde poměrně podrobně popisuji jejich fungování a funkčnost, proto jsou texty dlouhé. Tento návod je nejlepší použít, když jste přihlášeni k návěstidlu. Tak si můžete funkce přímo vyzkoušet.

'PROSÍM, MĚJTE NA PAMĚTI: Tento návod byl pouze přeložen z německé verze, kterou jsem vytvořil. Na většině míst jsem použil Deepl a upravil některé formulace a slovní zásobu. Podrobné technické a specifické termíny jsem měl problém přeložit z polštiny/němčiny do češtiny. To je důvod, proč může tento návod na některých místech působit zvláštně. Jsem otevřený zpětné vazbě, která mi pomůže tento návod vylepšit pro anglicky mluvící."

bb45ffb65b650b3e5640ba690c716aa9.jpg.png

Účel řádkového bloku

Řadový blok je typ rozhraní mezi dvěma sousedními blokovacími zařízeními. V rámci stanice jsou výhybky a kolejové úseky zabezpečeny pomocí tratí a jsou uvedeny do závislosti s návěstidly. To často není praktické pro otevřenou trať mezi stavědly, protože tam obvykle nejsou v první řadě žádné výhybky. V těchto úsecích se obvykle neposunuje a vlaky nemění směr jízdy. Technologie zde může být navržena poněkud méně složitě. Proto se používá traťový blok.

Důležitý rozdíl oproti trasám je následující: Trasy jsou většinou uvnitř stavědla a zejména v reléovém stavědle často nezávislé na sousedních stavědlech. Traťový blok je však téměř vždy určen k propojení dvou stavědel v jejich řídicích systémech. Účelem traťového bloku je zajistit, aby jedoucí vlak na volné trati nebyl ohrožen protijedoucím nebo následujícím vlakem. Traťový blok je tedy určen k tomu, aby zabránil vlaku vjet na úsek trati, který je již obsazen jiným vlakem.

Typy linkových bloků

V současné době jsou v reléových zabezpečovačích SimRail simulovány tři různé typy traťových bloků. Celé je to rozděleno následovně:

neautomatický traťový blok
  • Reléový blok typu C
  • traťový blok typu Eap
automatický blok řádků
  • Blok řádků typu Eac

Neautomatická blokáda linky - półsamoczynna blokada liniowa (PBL)

Neautomatický blok linky je souhrnný termín pro všechny konstrukce bloku linky, které vyžadují zapojení signalisty. V některých případech však mohou být neautomatické systémy částečně nebo plně automatizované. Liniový blok provedení C nikdy nepracuje automaticky, zde musí být každý jednotlivý provozní krok proveden ručně. Typ Eap je liniový blok, který pracuje částečně automaticky.

Na rozdíl od automatického protějšku musí být na tratích s neautomatickým blokováním trati ve většině případů po každé jízdě vlaku provedena kontrola celistvosti vlaku/volnosti trati. V závislosti na úrovni automatizace systému může být kontrola volnosti trati prováděná dispečerem zbytečná. Některé tratě jsou například vybaveny systémem detekce volných kolejí s kolejovými obvody nebo počítači náprav. Neporušenost vlaku lze zjistit pozorováním koncových světel nebo koncových tabulí projíždějícího vlaku a je nejdůležitější součástí při opětovném prohlášení traťového úseku za volný. Podél trati mohou být rovněž umístěny obsluhované (posterunek odstępowy, p.o.) nebo automatizované blokposty (automaticzny posterunek odstępowy, APO), které jsou rovněž vybaveny blokováním trati. Bloková návěstidla se zde zřizují za účelem zvýšení kapacity trati.

e4a0ecb493298c906692db48ffb12f23.jpg.png

Příklady koncových návěstidel. Umísťují se na poslední vozidlo vlaku. Pokud je vidíme, vlak na trati neztratil žádné vozidlo. To nám umožní ovládat tlačítka v návěstidle, která opět uvolní blok trati.

c37f5a2409dfadbbadacf45b8f141c9e.jpg.png

Reléový blok typu C

TypeC EN.png.png

Reléový blok typu C je neautomatický linkový blok, který byl vyvinut přímo z klasického ručního bloku, jak se používal v (elektro)mechanickém blokování. Místo mechanických součástí jsou však všechny závislosti realizovány pomocí reléové techniky. S tímto linkovým blokem lze stará (elektro)mechanická stavědla připojit k reléovému stavědlu bez větší námahy, protože vybavení linkového bloku ve starém, stávajícím stavědle nemusí být zcela obnoveno. Reléový blok typu C může být vybaven systémem detekce volné koleje. Veškeré operace tohoto traťového bloku musí být prováděny ručně. Podrobně o polích bloku: Polní blok se skládá až ze tří polí na jednu kolej, která mohou být uspořádána buď vedle sebe, nebo nad sebou: pole povolení (blok pozwolenia, Poz) pole Startér (blok początkowy, Po) Koncové pole (blok końcowy, Ko).

Příklad stohovaných blokových polí

center Pole povolení se nastavuje, když se trať používá v obou směrech podle plánu. To je případ jednokolejných tratí a dvoukolejných tratí vybavených hlavními návěstidly v obou směrech. Ve druhém případě platí analogicky pokyny pro obsluhu "NO" a "NP" popsané pro systémy SBL (viz níže) v případě, že pohyby probíhají na opačné koleji. Povolovací pole je rovněž propojeno s příslušným povolovacím polem sousedního stavědla. Pokud je blokováno (červená barva), může sousední stavědlo uvolnit vlak. Pokud je povolovací pole odblokováno (bílá), smíme vlak pustit. Pokud je pole povolení blokováno, odjezdová návěstidla ve směru jízdy jsou držena v poloze stůj. Povolení pro jednu kolej může mít vždy pouze jedno návěstidlo. Pole povolení lze obsluhovat pouze tehdy, když jsou všechna ostatní blokovací pole odblokována (bílá) a není v platnosti traťové blokování opakování. Startovací pole je spojeno s koncovým polem sousedního návěstidla. Ve výchozí poloze je odblokováno (bílá). To znamená, že trať je bez jakýchkoli vozidel. Pokud je startovací pole blokováno (červeně), je trať považována za obsazenou. Pokud obsluhujeme startovací pole v našem stavědle, je obsluhováno koncové pole v sousedním stavědle a naopak. Koncové pole je připojeno ke startovacímu poli na sousedním stavědle. I zde je výchozí poloha odblokována (bílá) a při obsazení tratě zablokována (červená). Jakmile je koncové pole odblokováno, je trať opět volná pro další vlak. Blokovací pole jsou různým způsobem závislá na návěstech návěstidel a nelze s nimi pracovat volně.

Vlak jedoucí od našeho návěstidla k sousednímu návěstidlu

Než pošleme vlak do sousedního návěstidla, musí být reléový blok v určitém stavu:

  • Všechna bloková pole [Poz, Po, Ko] musí být odblokovaná (bílá).
  • blokování opakování řádků (Pwl) nesmí být aktivní (červeně)
  • indikátory blokových sekcí, pokud jsou přítomny, nesmí ukazovat "obsazeno".

Pokud jsou všechny tyto požadavky splněny, lze hlavní návěstidlo nastavit tak, aby bylo volné ve směru sousedního návěstidla. Jakmile se na hlavním návěstidle objeví "volno", začne platit blokování opakování tratě (polsky: przekaźnika przeciwwtórności liniowej). Zabraňuje vjezdu dvou vlaků za sebou do stejného blokového úseku, aniž by mezitím byl řádně obsluhován traťový blok.

36630775 20221224160450 1(2).jpg.png

POZOR: Pokud se návěstidlo vrátí do polohy Stůj před průjezdem vlaku, zůstane blokáda opakování trati aktivní (červená). Hlavní návěstidlo nelze znovu nastavit na volno, dokud vlak neprojel blokovým úsekem v rámci běžného provozu traťového blokového zařízení." Pokud vlak projede kolem návěstidla ukazujícího "volno", je čas dát návěst "vlak v úseku" a tím ohlásit trať jako obsazenou. Pro obsluhu startovacího pole (Po) musí být splněny následující technické požadavky:

  • Hlavní signál byl nastaven na čistý
  • blokace opakování linky je účinná (červená)
  • hlavní signál opět dosáhl polohy stop

Nyní lze stisknout tlačítko Po. Příslušné blokovací pole je zablokováno (červeně) a blokování opakování linky se stává neúčinným.

402266806 20221224161640 1(2).jpg.png


'POZOR: Pokud nelze nastavit hlavní návěstidlo ve směru sousedního návěstidla na volno, musí se použít pomocné tlačítko pro startovací pole (dPo)! To je důležité při jízdě na náhradní návěstidlo (Sz) nebo na písemný rozkaz." Obsluha dPo aktivuje traťové opakovací návěstidlo (Pwl) a umožní vám pak obsluhovat startovací pole (Po), i když vaše odjezdové návěstidlo pro tento vlak předtím neukazovalo volnou polohu. Nyní, když je vlak na cestě k našemu sousedovi, čekáme na obsluhu jeho koncového pole, a tím na vydání návěsti "Volno na trati". Tím se odblokuje naše startovací pole (Po) a trať je opět volná pro jízdu dalšího vlaku. Vlak jedoucí od sousedního návěstidla k našemu návěstidlu

Tento příklad se odehrává ve stanici Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Zobrazená trať se skládá ze dvou traťových kolejí a je vybavena pro levostrannou jízdu pod pravidelnými hlavními návěstidly. Z tohoto důvodu je na místě pole Povolení (blok pozwolenia, Poz).

1765566878 20230124202830 1(2).jpg.png

V případě, že očekáváme vlak ze sousedního návěstidla, je naše koncové pole (Ko) po odjezdu vlaku ze sousední stanice zablokováno (červeně).

486990547 20230124203339 1(2).jpg.png

Vjezd do naší stanice byl nastaven na volno. centr. Vlak projel kolem našeho vjezdového návěstidla a automaticky ho nastaví zpět na stůj.

1600754966 20230124203654 1(2).jpg.png

.

'Vlak nyní uvolnil první kolejový obvod za vjezdovým návěstidlem. Indikátor volnosti svítí.

621379560 20230124203709 1(2).jpg.png


Pokud vlak projel blokovým úsekem a projel naším vjezdovým návěstidlem, je nyní čas se aktivovat, abychom mohli uvolnit trať pro další vlak. Aby bylo možné odblokovat (vybělit) koncové pole (Ko), je třeba splnit následující technické požadavky:

  • Naše vjezdové návěstidlo bylo nastaveno na volno
  • naše vjezdové návěstidlo opět dosáhlo polohy stůj
  • pokud je k dispozici: detektory blokujícího úseku neindikují obsazení koleje
  • vlak uvolnil překrytí za vjezdovým návěstidlem.
    • (uvolnění prvního traťového úseku za naším hlavním návěstidlem aktivuje indikátor uvolnění)
  • vlak má koncové návěstidlo
    • (zadní návěstidlo vlaku nemusí být detekováno, pokud je reléový blok vybaven systémem detekce volné koleje)
  • svítí indikátor volnosti

Pro vyslání signálu "line clear" se stiskne příslušné tlačítko Ko. Koncové pole (Ko) se odblokuje a může následovat další vlak.

1765566878 20230124202830 1(2).jpg.png

'POZOR: Pokud naše vjezdové návěstidlo nedosáhne volné polohy a vlak má písemným rozkazem nebo náhradní návěstí (Sz) povolen průjezd, musí být detektor volnosti zapnut ručně! To se provádí stisknutím tlačítka dKo. Pokud se v tomto případě dKo nezapne, nejsou splněny technické podmínky pro vyslání návěsti "Volno" a trať bude nadále blokována, přestože vlak uvolnil trať."

Typ řádkového bloku Eap

center Linkový blok typu Eap je reléový blok založený na automatickém linkovém bloku typu Eac. Tento traťový blok typu Eap tedy funguje částečně automaticky. Neexistují již žádná klasická pole. Místo toho má dva detektory ve tvaru šipky: Vlak tzv. indikátor startovacího pole, který směřuje od naší stanice, a tzv. indikátor koncového pole, který směřuje naším směrem. Mezi těmito dvěma šipkami je ještě traťové opakovací stavědlo (Pwl), které funguje úplně stejně jako v reléovém bloku typu C (viz výše). Blok Eap vždy umožňuje provozovat trať v obou směrech, přičemž je pod technickou ochranou, takže tam, kde je namontován, budou také tlačítka "NP" a "NO", pokud se jedná o dvoukolejnou trať. Poznámky k ovládání tlačítek "NO" a "NP" jsou stejné, jako je popsáno u zařízení SBL (viz níže), za předpokladu, že se pohyb odehrává na opačné koleji. Volitelně může být blok Eap vybaven také systémem detekce volné koleje. Pokud v daném okamžiku nejede žádný vlak, blok Eap je v neutrálním stavu a všechny indikátory jsou zhasnuté.

Vlak jedoucí od našeho návěstidla k sousednímu návěstidlu
20230126014747 1.png

Než můžeme poslat vlak do sousedního návěstidla, musíme zapnout traťový blok stisknutím tlačítka "Wbl". Indikátor startovacího pole začne blikat bíle. Sousední dispečer musí s aktivací souhlasit. Dokud indikátor startovacího pole bliká bíle, lze požadavek na zapnutí bloku zrušit stisknutím tlačítka "Wbl".

20230126014754 1.png

Jakmile dá sousední signalista souhlas, změní se indikátor startovacího pole na trvalé bílé světlo a můžeme nastavit odjezdové návěstidlo na volno.

Pokud vlak již nemá jet, lze aktivaci blokového úseku po přijetí zrušit. To je však možné pouze v případě, že traťový opakovací blok není aktivní. Nejprve musíme stisknout tlačítko "Wbl", pak je třeba zrušit aktivaci i v sousedním návěstidle. Jakmile se to podaří, systém se vrátí do neutrální výchozí polohy. V tomto případě však skutečně chceme, aby vlak pokračoval v jízdě a uvolnil návěstidlo.

20230126014800.png

Blokování opakování tratě (Pwl) se stane účinným, když je naše odjezdové návěstidlo v poloze volno. Zůstane v platnosti, i když je odjezdové návěstidlo nastaveno na opětovné ruční zastavení. Pokud je odjezdové návěstidlo nastaveno na stůj buď vlakem, nebo námi ručně, změní se indikátor startovacího pole na červené trvalé světlo a úsek je považován za obsazený.

20230126014818 1.png
20230126014841.png

'POZOR: Pokud nelze výstupní signál nastavit na volno, je postup pro provoz dPo stejný jako u bloku typu C! Účinek operace je však jiný: u provedení Eap tlačítko dPo okamžitě přepne indikátor startovacího pole na červené trvalé světlo (zablokováno).". Poté, co náš vlak projede blokovým úsekem, je vlak zablokován sousedním návěstidlem. Indikátor startovacího pole krátce blikne bíle a zmizí. Systém se automaticky vrátí do výchozí neutrální polohy. Traťové opakovací blokování (Pwl) se stane opět neúčinným, dokud nebude uvolněna další návěst.

20230126015139.png

Vlak jedoucí od sousedního návěstidla k našemu návěstidlu

Než může sousední návěstidlo uvolnit vlak, musí také vyvést traťový blok z neutrálu. K tomu je od nás požadováno povolení. To je nám signalizováno bílým blikajícím indikátorem koncového pole. V případě, že sousední návěstidlo již uvolnění nepotřebuje a my jsme povolení ještě nedali, může sousední návěstidlo žádost bez dalšího zrušit a indikátor koncového pole opět zhasne. Povolení se uděluje stisknutím tlačítka "Poz". Indikátor koncového pole pak bude svítit bílým stálým světlem.

318404563 20221224160759 1(2).png

Ještě je možné zrušit aktivaci traťového bloku v případě, že vlak již nemá přijet. Sousední signalista vezme svůj požadavek zpět jako první. Poté musíme stisknout tlačítko "Wbl". Poté se traťový blok vrátí do neutrálního výchozího stavu. Jakmile je odjezdové návěstidlo v sousedním návěstidle nastaveno na volno, zobrazí se na indikátoru koncového pole červené blikající světlo. Jakmile vlak projede odjezdovým návěstidlem sousedního návěstidla, změní se indikátor koncového pole na červené trvalé světlo.

1256007943 20221224160818 1(2).png

Vlak vjel do blokového úseku. Indikátor koncového pole svítí trvale červeně a indikátory blokového úseku ukazují "obsazeno". Naše návěstidlo je již nastaveno na volno.

20221224161122 1.png

Jakmile vlak projel blokovým úsekem a projel naším vjezdovým návěstidlem, je na čase trať opět vyčistit, abychom byli připraveni přijmout další vlak. Podmínky pro uvolnění trati jsou naprosto stejné jako u reléového bloku typu C (viz výše).

20221224161513 1.png

POZOR: Pokud nelze vstupní signál nastavit na volno, platí pro ruční ovládání detektoru volna (dKo) stejná pravidla jako pro reléový blok typu C (viz výše). Po stisknutí tlačítka "Ko" začne indikátor koncového pole bíle blikat a blok vedení se poté automaticky přepne do výchozí neutrální polohy. Poté může následovat další vlak.

Automatický traťový blok - samoczynna blokada liniowa (SBL)

Ve srovnání s neautomatickým blokem trati funguje automatický blok trati bez účasti dispečera. Zařízení traťového bloku zde také nahrazuje kontrolu odbavení, která je nyní nutná pouze v případě poruch nebo technických prací. SBL je flexibilní ve svém použití. Lze jej zřídit na jednokolejných i dvoukolejných tratích a může pracovat s jakýmkoli typem zabezpečovacího zařízení (mechanické, elektronické, reléové). Systémy automaticky detekují pohyb vlaků pomocí kolejových obvodů nebo čítačů náprav a tím určují, zda jsou jednotlivé blokové úseky volné. Kromě toho je možné nastavit automatická bloková návěstidla podél trati, aby se zvýšila hustota vlaků, což je v Polsku normou. Existují však také automatické blokové tratě bez automatických blokových návěstidel. Technologie pro ovládání SBL-signálů je obvykle umístěna v samostatném kontejneru vedle návěstidel. SBL-signály zobrazují jako výchozí polohu "volno". SBL-signál 2955 mezi Dąbrowou Górniczou Ząbkowice a Dąbrowou Górniczou. Zobrazuje aspekt S2 (Volno). Vidíme další SBL-signál opačného směru. V pozadí se nachází reléový kontejner, který ovládá obě bloková návěstidla.

20221225014839 1.png

Samotná automatická bloková návěstidla jsou vždy řízena vlakem a nelze je ovládat v návěstidle. Nejsou vybavena náhradním návěstidlem. Zároveň mají automatická bloková návěstidla vždy funkci hlavního a vzdáleného návěstidla najednou. Pokud automatické blokové návěstidlo signalizuje návěst "Stůj", může vlak po zastavení pokračovat v jízdě rychlostí nejvýše 20 km/h na dohled. Svolení signalisty k projetí návěstidla při nebezpečí se nevyžaduje. Na většině tratí SBL je zřízen obousměrný provoz. Ten umožňuje změnu směru jízdy a jízdu vlaků po opačné koleji při pravidelném návěstění. SBL-signál 3037 mezi Dąbrowou Górniczou a Będzinem. Zobrazuje aspekt S5 (Očekávaná zastávka) a je vybaven tabulkou W18.

20221225020140 1.png

Automatická bloková návěstidla, která jsou nastavena proti aktuálnímu směru tratě, jsou přepínána do tmavého režimu. Výjimkou jsou automatická bloková návěstidla vybavená návěstí W18, která budou návěstit aspekt návěstidla i proti nastavenému směru jízdy. Návěst W18 znamená, že následující hlavní návěstidlo je obsluhováno stavědlem. Návěst W18 je černý kruh na bílém pozadí s černou tečkou uprostřed. Návěstidla SBL jsou umístěna na šedém stožáru, aby se odlišila od návěstidel obsluhovaných stavědly s bílo-červeno-bílými stožáry.

SBL typ Eac

SBL BedzinEN.png

V Polsku jsou všechny používané formy SBL velmi podobné svým fungováním i vzhledem.

Tlačítka a indikátory

Úseky trati jsou ve výchozí poloze podsvíceny bíle a pojmenovány podle počtu ujetých kilometrů na trati. Indikace obsazenosti je červená. Tlačítka jsou navíc opatřena názvem traťového úseku a počátečním písmenem sousedního návěstidla (např. Wbl2D). Indikátory povolení jsou bílé a ve tvaru šipky. Wbl - włączenia blokady / activate block/release exit lock (aktivovat blokádu/uvolnit odjezdový zámek) Zwbl - zwolnienia blokady / uvolnění bloku Pzk - przycisk zmiany kierunku / akceptovat změnu směru jízdy A nebo AZK - awaryjnej zmiany kierunku / pomocná změna povolení s počítadlem NP - niewłasny przyjazd / odblokovat vjezd na levou kolej s počítadlem NO - niewłasny odjazd / odblokovat výjezd z levé stopy s počítadlem Ktor - Kontrola toru / ukazatel kontroly koleje Stop - zamknout výjezd

Funkčnost

V tomto výkladu předpokládáme, že při vjezdu do stavědla jsou úseky automatických bloků volné a že směry jízdy jsou pravidelně nastaveny na všech úsecích kolejí. Při vjezdu do stavědla v SimRailu se zjištěný stav může samozřejmě lišit. Všechny traťové úseky jsou osvětleny stálým bílým světlem a na povolovacích šipkách je rovněž zobrazeno stálé bílé světlo v pravidelném směru jízdy. Jakmile je automatický blokový úsek obsazen vlakem, změní se indikátor blokového úseku na trvalé červené světlo. Když je vlak v pohybu, červený indikátor se pohybuje spolu s ním podle směru jízdy. Pokud jsou na místě automatická bloková návěstidla, fungují automaticky a zobrazí odpovídající aspekt návěsti. Na některých panelech nebude každý blokový úsek viditelný. Zobrazí se pouze některé. Na takových tratích jsou návěstní pole opatřena jakýmsi obecným ukazatelem s označením "Ktor". Tento indikátor se rozsvítí stálým červeným světlem, jakmile je obsazen alespoň jeden blokový úsek mezi stavědly. Na obrázku jsou zobrazeny čtyři tratě vybavené automatickým blokovým zabezpečovacím zařízením a indikátorem řízení koleje "kTor" v různých stavech:

27022625 20221224161633 1(2).png

Při nastavování tras není třeba brát v úvahu nic jiného, zařízení traťového bloku se obvykle nemusí obsluhovat a bude pracovat automaticky. Hlavní návěstidlo ve směru tratě SBL lze nastavit tak, aby se uvolnilo, jakmile se první blok sepne.

Změna směru

(Některé obrázky vytvořil @Skully) Změna směru je nastavena tak, aby se zabránilo vjezdu dvou vlaků na automatickou blokovou trať z obou stran současně. Na jednokolejných tratích s SBL je taková změna směru povinná. Většina dvoukolejných tratí se SBL je rovněž vybavena změnou směru, pouze několik tratí se SBL na dvoukolejných železnicích nemá změnu směru instalovanou. Na dvoukolejných tratích SBL umožňuje změna směru jízdu vlaků v opačné koleji za plného technického zabezpečení. I zde jsou návěstidla SBL zřízena ve stejných intervalech jako na běžné trati. Jízdy vlaků v opačné koleji jsou řízeny jako obvykle podle jasných hledisek hlavních návěstidel. Při vjezdu na opačnou kolej se na hlavním návěstidle ovládaném stavědlem dává návěst W24. Jízdu po levé koleji lze využít k urychlení provozního toku (např. předjíždění na jízdě). Kromě toho trvale instalovaná změna směru zjednodušuje provoz při stavebních pracích, výlukách kolejí, porouchaných vlacích, poruchách apod. které se týkají pouze jedné koleje. Změna směru jízdy je možná, když indikátor povolení příjezdu svítí bíle. K tomu je třeba stisknout tlačítko Zwbl. Traťový blok nyní kontroluje, zda:

  • zda jsou všechny úseky bloku mezi návěstidly volné
  • byl nastaven výjezd do automatického traťového bloku.
    ff569cf8ce968b0b38f8323cfc3ff656.png
    .

Pokud jsou všechny sekce bloku volné a není nastaven žádný výjezd na linku, začne blikat indikátor povolení příjezdu. Nyní jsou všechna automatická bloková návěstidla s výjimkou návěstidel s deskou W18 tmavá. Když je toto provedeno, indikátor povolení příjezdu zhasne a indikátory blokových sekcí blikají bíle. Traťový blok nyní přešel do neutrálního stavu.

154285662 20221224160727 1(2).png

Nový směr jízdy lze vyžádat tlačítkem Wbl. Indikátory blokové sekce nadále blikají bíle, navíc nyní bliká indikátor povolení k odjezdu. Sousední návěstidlo nyní musí spolupracovat a souhlasit se změnou směru jízdy. Jakmile se tak stane, rozsvítí se indikátor povolení k odjezdu a všechny indikátory blokových sekcí stálým bílým světlem. Směr jízdy byl nyní změněn a vlak může být vypraven. Má-li být nyní vlak vpuštěn na opačnou kolej, je třeba stisknout příslušné tlačítko "NE" pro levou kolej. Dokud je operace "NO" aktivní, svítí kontrolka vedle tlačítka bíle. Pokud je v době, kdy svítí indikátor "NO", obsluhováno výměnové návěstidlo (Sz) na straně stanice, rozsvítí se také indikátor W24 pro opačnou kolej.

Vlak odjíždí z Bedzinu do Sosnowce Glowného po levé koleji. Návěstidlo K2 zobrazuje aspekt S6 (Volno s rychlostí 100 km/h, očekávejte volno) v kombinaci s W24 (trať je nastavena na levou kolej).

20221229192136 1.png

Má-li být vlak přijat na opačnou kolej nebo chceme-li souhlasit s požadovanou změnou směru jízdy, obsluhuje se tlačítko "Pzk". Když bliká indikátor povolení příjezdu, lze změnu směru přijmout. Zapnou se návěstidla SBL nového směru a sousední návěstidlo může vlak pustit.

88b0c946863cb10fcd9965f6ad89d4c6.png

Pokud má být vlak přijat z levé koleje, může být v hradle také tlačítko "NP". To však není k dispozici v každém stavědle. V případě, že je toto tlačítko instalováno, lze příslušné vjezdové návěstidlo nastavit na volno až po jeho obsluze. Dokud je obsluha "NP" účinná, nelze do příslušné koleje nastavit odjezdové návěstidlo. Účinnost operace "NP" je indikována kontrolkou vedle tlačítka.

043dca0d79fe955e1c7ffffa3b0f4f86.png

Exit lock

Stisknutím tlačítka STOP v době, kdy je zobrazeno povolení k odjezdu, se do systému vloží zámek, který zabrání nastavení výjezdu na příslušnou trať. Tuto operaci lze použít například při výlukách na trati. Indikátor povolení k odjezdu se po provedení operace změní na trvale červený. Zámek výjezdu lze odstranit stisknutím tlačítka Wbl; indikátor povolení k odjezdu se změní zpět na trvale bílé světlo. Tlačítko STOP je volitelné a není instalováno v každém systému. Pokud byla provedena pomocná změna povolení (viz níže), je kolej po změně směru jízdy rovněž ve stavu blokování. V takovém případě je nutné blokovací účinek uvolnit také pomocí Wbl. To platí i v případě, že v zabezpečovacím zařízení není instalováno tlačítko STOP.

Pomocná změna směru

Blokovací zařízení s delšími tratěmi mají volitelně možnost pomocné změny povolení. Tato pomocná akce se používá v případě, že běžnou změnu směru nelze použít z důvodu poruchy. To může nastat například v případě, že se automatický blokový úsek zobrazí jako obsazený z důvodu technické poruchy. Pomocnou změnu směru jízdy může provést stavědlo, na kterém je indikováno povolení k odjezdu. K tomu je třeba stisknout tlačítko "A" nebo "AZK". Nyní se směr jízdy na trati změní bez účasti sousedního stavědla. Indikátor povolení příjezdu mezitím bliká červeně. Po dokončení změny směru jízdy se kontrolka změní na bílou. Sousední návěstidlo, které má nyní povolení, musí stisknout tlačítko "Wbl", aby uvolnilo výluku tratě. Ta se automaticky aktivuje, jakmile sousední návěstidlo změní pomocné povolení. Nyní může sousední návěstidlo uvolnit vlak. Pokud po protější koleji jedou vlaky, musí se i zde použít "NO" nebo "NP".

1238179809 20221224162949 1(2).png

Autor této příručky: Oli806. Zkopírováno se svolením autora.