Příručka k výlukám ve hře SimRail
Příručka k výlukám ve hře SimRail
Obecná pravidla :
- výluku vždy zahajovat po dohodě se sousedním dispečerem – nesnažit se ho zaskočit nebo udělat výluku přes jeho nesouhlas. Nemá smysl vyžadovat nějaké předepsané fráze při zahajování nebo ukončování výluk. Je nutné oznámit sousednímu dispečerovi čas zahájení ( ukončení ) a číslo traťové koleje, které se bude výluka týkat, popř. i její důvod. Výluku zahajovat jen tehdy, když je celý úsek volný. V případě neúnosného hromadění vlaků výluku včas ukončit !
- při výluce výstižně a stručně komunikovat nejen se sousedními dispečery, ale i se strojvedoucími výlukou dotčených vlaků. Oznamovat předpokládané zdržení i event. odchylky pro jízdu dotčených vlaků ( např. jízda proti správnému směru, snížení rychlosti, dávání návěsti „Pozor“ atd. ). V případě potřeby dávat vhodné dispozice na změnu pořadí vlaků sousedním dispečerům v úsecích nedotčených výlukou.
- sledovat pohyb vlaků v okolí a EDR ( jízdní řád ) a včas si dohodnout pořadí vlaků, které pojedou přes vyloučený úsek. Snažit se maximálně dodržovat pořadí vlaků podle jejich důležitosti a zároveň zásadně upřednostňovat vlaky s hráči.
- znalost uspořádání mezistaničního úseku do sousední stanice, ve kterém se má výluka konat ( počet zastávek, prostorových oddílů atd. )
- dobrá znalost obsluhy zabezpečovacího zařízení v ovládané stanici vč. nouzových postupů. Včas stavět vlakové cesty, vyměňovat si směry traťových souhlasů atd.
- zásadně nekonat výluku, pokud je v sousední stanici Bot a ne hráč.
- důsledně promýšlet využití přivolávací návěsti. Použít jí jen v těch případech, kdy není jiná možnost povolení jízdy.
- před opuštěním stanice po ukončení výluky jí uvést do obvyklého stavu, tj. např. směry udělených traťových souhlasů atd.
Druhy výluk :
Výluka ve vlastní stanici se zachováním běžného provozu do sousední stanice :
Může jít např. o výluku staniční koleje, výhybky apod. Zde je vhodné informovat projíždějící strojvedoucí a to jen tehdy, pokud má výluka vliv na mimořádnosti při jejich jízdě.
Výluka traťové koleje mezi stanicemi :
Mezistaniční oddíl ( v celém úseku může být mezi stanicemi pouze jeden vlak ).
Podle momentální dopravní situace vypravovat vlaky podle pořadí důležitosti a snažit se o minimalizaci jejich zpožďování. Upřednostňovat vlaky s hráči.
Mezistaniční úsek ( v celém úseku je více traťových oddílů a může zde být najednou i více vlaků ).
Zásadně uplatňovat jízdy v tzv. „svazcích“. To znamená vypravit přiměřený počet vlaků za sebou jedním směrem. Zde je nutné zvážit rychlost jednotlivých vlaků a v úsecích se zastávkami osobních vlaků i jejich pobyty v nich. Pokud je předpoklad, že následný vlak dojede k návěsti „Stůj“ odd. návěstidla, požádat strojvedoucího, aby nepokračoval dále rychlostí 20 km/h, ale počkal na návěst dovolující jízdu. Dobře zvažovat výpravu vlaků, které jsou obsazeny Botem, protože u nich nelze ovlivnit jejich jízdu.
Je však dobré si uvědomit, že vlak s Botem dosahuje vždy max. dovolenou rychlost a rychle reaguje na návěsti dovolující jízdu. To může být užitečné např. v případě, že vypravím nákl. vlak před zastávkovým osobním ( i za cenu jeho menšího zpoždění ), pokud je úsek volný, protože nákl. vlak před osobním ujede.
Vytvořil Méďa