All translations

Jump to navigation Jump to search

Enter a message name below to show all available translations.

Message

Found 2 translations.

NameCurrent message text
 h Czech (cs)===== ''Příklad stohovaných blokových polí'' =====
[[Soubor:961196655 20230124202318 1(2).jpg.png|center]]
Pole povolení se nastavuje, když se trať používá v obou směrech podle plánu. To je případ jednokolejných tratí a dvoukolejných tratí vybavených hlavními návěstidly v obou směrech. Ve druhém případě platí analogicky pokyny pro obsluhu "NO" a "NP" popsané pro systémy SBL (viz níže) v případě, že pohyby probíhají na opačné koleji.
Povolovací pole je rovněž propojeno s příslušným povolovacím polem sousedního stavědla. Pokud je blokováno (červená barva), může sousední stavědlo uvolnit vlak. Pokud je povolovací pole odblokováno (bílá), smíme vlak pustit. Pokud je pole povolení blokováno, odjezdová návěstidla ve směru jízdy jsou držena v poloze stůj. Povolení pro jednu kolej může mít vždy pouze jedno návěstidlo. Pole povolení lze obsluhovat pouze tehdy, když jsou všechna ostatní blokovací pole odblokována (bílá) a není v platnosti traťové blokování opakování.
Startovací pole je spojeno s koncovým polem sousedního návěstidla. Ve výchozí poloze je odblokováno (bílá). To znamená, že trať je bez jakýchkoli vozidel. Pokud je startovací pole blokováno (červeně), je trať považována za obsazenou. Pokud obsluhujeme startovací pole v našem stavědle, je obsluhováno koncové pole v sousedním stavědle a naopak.
Koncové pole je připojeno ke startovacímu poli na sousedním stavědle. I zde je výchozí poloha odblokována (bílá) a při obsazení tratě zablokována (červená). Jakmile je koncové pole odblokováno, je trať opět volná pro další vlak.
Blokovací pole jsou různým způsobem závislá na návěstech návěstidel a nelze s nimi pracovat volně.
 h English (en)===== ''Example of stacked block fields'' =====
[[File:961196655 20230124202318 1(2).jpg.png|center]]
The permission field is set up when a track is used in both directions as scheduled. This is the case for single-track lines and for double-track lines equipped with main signals in both directions. In second case, the instructions for the operation of "NO" and "NP" as described for SBL systems (see below) apply in analogy, in case movements take place on the opposite track.
The permission field is also connected to the according permission field of the neighbouring interlocking. If it is blocked (red), the neighbouring signal box may release a train. If the permission field is unblocked (white), we are allowed to release a train. If the permission field is blocked, the exit signals in the direction of the track are held in stop position. Only one signal box can have the permission for one track at a time. The permission field can only be operated when all other block fields are unblocked (white) and line repetition interlock is not in effect.
The starter field is connected to the end field of the neighbouring signal box. In default position it is unblocked (white). This means that the track is free of any vehicles. If the starter field is being blocked (red), the line is considered to be occupied. If we operate the starter field in our interlocking, the end field is operated in the neighbouring signal box and vice versa.
The end field is connected to the starter field on the neighbouring signal box. Here, too, the default position is unblocked (white) and blocked when the line is occupied (red). As soon as the end field is unblocked, the track is clear again for another train.
The block fields are dependent to the signals of the signal boxes in various ways and cannot be operated loosely.