Dispečerská příručka: Difference between revisions

From SimRail Wiki
Jump to navigation Jump to search
No edit summary
No edit summary
Line 10: Line 10:
Obsah:
Obsah:


'''Úvod'''
●33'''Úvod'''


●'''Zařízení na dispečerském pracovišti'''
●'''Zařízení na dispečerském pracovišti'''

Revision as of 18:37, 17 February 2023

Úvod

Cílem této příručky je vysvětlit funkčnost dispečerského režimu pro více hráčů, představit dostupná zařízení, probrat způsoby postavení cest a komunikace s ostatními hráči, kteří se vžijí do role strojvedoucích a dopravních dispečerů.


Použité zkratky:

TS - Traťový souhlas


Obsah:

●33Úvod

Zařízení na dispečerském pracovišti

Obslužný pult výpravčího

Obrazovka elektronického dopravního deníku

Obrazovka počítačového systému řízení vlaků

Ovládací pult reléového zařízení

Řízení vlakové dopravy pomocí počítačového zařízení

Tratě s automatickým blokem

Příjezdy

Odjezdy

Průjezdy

Uvolnění vlakových cest

Uvolnění traťového souhlasu

Vydání příkazu pro změnu traťového souhlasu

Nouzové řízení provozu (Přivolávací návěsti)

Tratě s poloautomatickým blokem

Příjezdy

Odjezdy

Jízda na přivolávací návěst - vjezd do stanice

Jízda na přivolávací návěst - opuštění trati

Řízení železniční dopravy pomocí reléového zařízení

Příprava vlakové cesty

Uvolnění vlakové cesty

Řízení provozu pomocí přivolávacích návěstí

Vypravování vlaků proti správnému směru

Uvolnění traťového souhlasu

Změna traťového souhlasu

Výprava vlaku proti správnému směru

Vjezd vlaku jedoucího proti správnému směru

Vypravování poloautomatickým blokem

Příjezdy

Odjezdy

Komunikace s ostatními hráči

Telefonní komunikace se sousedními dispečery

Radiotelefonní hovory

2. Zařízení na dispečerském pracovišti

V každé výpravní budově jsou interaktivní prvky, jako jsou hodiny zobrazující aktuální čas, světla osvětlující interiér místnosti aktivované tlačítkem na stěně, stolní světlo osvětlující stůl dispečera a také zařízení související s řízením vlakové dopravy.

Mezi zařízení patří: Panel dispečera, Obrazovka elektronického dopravního deníku, Obrazovka počítačového systému řízení vlaků, Ovládací pult reléového zařízení.

2.1. Obslužný pult výpravčího

Telefon slouží k volání dispečerům do sousední stanice. Další informace o tomto přístroji jsou uvedeny dále v této příručce. střed|rám

2.3. Obrazovka elektronického dopravního deníku

střed|rám Chcete-li otevřít deník na celou obrazovku, klikněte na monitor. Zde si můžete prohlédnout údaje o všech vlacích, které přijíždějí do vaší stanice, odjíždějí a projíždějí. Pokud vaše stanoviště ovládá odbočku, výhybnu či nákladiště, můžete údaje přepínat pomocí seznamu "Posterunek".

Pokud zvolíte "Sosnowiec Główny", zobrazí se vám informace o plánovaných časech příjezdů a odjezdů a také o používaných nástupištích a kolejích. Pokud zvolíte pzs R52, zobrazí se vlaky projíždějící uzlem vedoucím do Sosnowiec Południowy po trati 660 s informacemi o tom, kudy mají vlaky projíždět.


Popis sloupců

Zkratka Význam
K/NK Informace o tom, zda vlak jede
Przyjazd plan. Plánovaný čas příjezdu
+/- Časový rozdíl mezi plánovaným a skutečným časem: (+) znamená zpoždění, (-) znamená náskok.
Przyjazd rzecz. Skutečný čas příjezdu
Rodz. Typ vlaku
Nr poc. Číslo vlaku při příjezdu
Z kierunku post. Směr příjezdu
Nr poc. Číslo vlaku
W kierunku post. Směr jízdy
Tor Číslo koleje, po které má vlak jet.
Nr L. číslo tratě, na kterou vlak odjíždí.
Postój Pobyt ve stanici
Typ p. Důvod zastavení (tj. pro nástup cestujících nebo pro posun).
P/T Nástupiště (římské číslo) a kolej (arabské číslo), na kterou má vlak přijet.
Odjazd plan. Plánovaný čas odjezdu
+/- Časový rozdíl mezi plánem a skutečným časem: (+) znamená zpoždění, (-) znamená náskok.
Odjazd rzecz. Skutečný čas odjezdu
Stacja początkowa Výchozí stanice
Stacja końcowa Cílová stanice
Przewoźnik Dopravce

2.4. Obrazovka počítačového systému řízení vlaků

Kliknutím na monitor se otevře obrazovka řídicího počítače na celou obrazovku. střed|rám

2.5 Ovládací pult reléového zařízení

Ovládací pult reléového pultu se používá přímo z 3D zobrazení. střed|rám Informace o dispečerském řízení pomocí obou těchto řídicích systémů jsou uvedeny v další části této příručky.

3. Řízení vlakové dopravy pomocí počítačového zařízení

Některé symboly zobrazené na obrazovce počítačového zařízení:

Ikona Význam
střed volná trať a směr traťového souhlasu
střed směr traťového souhlasu
střed kolej bez nastaveného traťového souhlasu (s možností nastavení směru)
střed volný oddíl a jeho číslo
střed obsazený oddíl a jeho číslo
střed uzavřená kolej
střed kolej s postavenou vlakovou cestou
střed kolej za návěstí stůj
střed závěr výměn s odvratem
střed obsazení trati - číslo úseku a číslo vlaku, který jej obsadil.
střed otevřený přejezd kontrolovaný dispečerem (postavení vlakové cesty přes něj je nemožné).
střed uzavřený, zabezpečený přejezd řízený dispečerem (je možné přes něj postavit vlakovou cestu).
střed uzavřený přejezd řízený dispečerem, nouzově odemčený (je možné přes něj postavit vlakovou cestu a zvednout závory).
středstřed (D) – Vjezdové návěstidlo s názvem, řízené dispečerem, (F) odjezdové návěstidlo řízené dispečerem a jeho název
střed návěstidlo, které nemůže signalizovat "volno", ale pouze "stůj" a "Sz" (přivolávací návěst).
střed počáteční / koncový bod stanice
střed seřaďovací návěstidlo a jeho číslo (Návěstidlo, které slouží pro posunové cesty)
středstřed výkolejka s číslem a pozicí

3.1. Tratě s automatickým blokem

3.1.1 Příjezdy

Chcete-li nechat vlak vjet do stanice, zvolte příslušné vjezdové návěstidlo (vedle šipky TS, která ukazuje směr jízdy vlaku). střed|rám Návěstidla, ke kterým je možné postavit vlakovou cestu, se zvýrazní modře. Vyberte jeden z nich a potvrďte výběr příkazem "VLAKOVÁ CESTA", po kterém následuje potvrzovací příkaz "POTVRDIT". Přestavníky a zabezpečovací zařízení začnou pracovat, výsledkem bude postavená vlaková cesta a návěstidla se signálem "Volno".

3.1.2 Odjezdy

Před dalším vypravením vlaku se ujistěte, že je správně nastaven směr TS a že je alespoň jeden traťový úsek volný (jeden traťový úsek za šipkou TS je šedý). Při splnění těchto závislostí vyberte odjezdové návěstidlo příslušné koleje - zvýrazní se všechny možné vlakové cesty. Vyberte vhodnou z nich a zvolte "VLAKOVÁ CESTA". Výhybky a zabezpečovací zařízení začnou pracovat, a když je vše připraveno, na odjezdovém návěstidle se zobrazí "Volno".

3.1.3. Průjezdy

Některé stanice umožňují průjezd vlaků bez zastavení. Při stavění vlakové cesty zkombinujte nejprve odjezdy a poté příjezdy. střed|rám

3.1.4. Uvolnění vlakových cest

Pokud omylem nastavíte špatně vlakovou cestu (tj. zaměníte vlak zastavující ve stanici za projíždějící vlak), existuje způsob, jak vlakovou cestu zrušit. Za tímto účelem zopakujte postup stavění - klikněte na první návěstidlo, pak na to, ke kterému vede chybná vlaková cesta, a poté zadejte příkaz "ZD". Návěst se okamžitě změní na stůj, ale vlaková cesta zůstane uzamčena po dobu následujících 90 sekund, aby byl zajištěn čas pro bezpečné zastavení vlaku a nedošlo k přehození výhybek pod kolejovým vozidlem. Po uplynutí 90 sekund budete moci vlakovou cestu znovu postavit. střed|rám

3.1.5. Uvolnění traťového souhlasu

Chcete-li připravit TS pro změnu směru, klikněte na šipku TS a použijte příkaz "ZWBL". Pokud je kolej volná, začne šipka blikat. Pokud je TS deaktivován, šipka zešedne a zobrazí se na obou stranách.

3.1.6. Vydání příkazu pro změnu traťového souhlasu

Chcete-li aktivovat TS ve směru odjezdu, klikněte na šipku neaktivního TS a zvolte "WBL". Šipka TS začne blikat a čeká na schválení sousedního dispečera/výpravčího. Po udělení souhlasu se šipka ustálí a TS se stane aktivním pro zvolený směr. Tuto metodu můžete použít k odeslání vlaků po nesprávné koleji (Tato funkce se používá ve výjimečných případech).

3.1.7. Nouzové řízení provozu (Přivolávací návěsti)

Pokud nelze postavit běžnou návěst "volno", použije se přivolávací návěst „Sz“. U signálu „Sz“ se nestaví vlakové cesty - výhybky se staví ručně pomocí příkazů "PLUS" a "MINUS" a poté se uzamknou příkazem "STOP". S ručně postavenou vlakovou cestou lze přistoupit k vydání přivolávací návěsti pomocí tlačítka Sz. Zvolte "SZ" pro běžnou (pravou) nebo "NSZ" pro opačnou kolej. Aby byl dispečer sousední stanice upozorněn, že se chystáte vydat zvláštní příkaz, pozadí zešedne. Potvrzovací povel (buď "SZP", nebo "NSZP") se odemkne po pěti sekundách - využijte tuto dobu k opětovné kontrole vlakové cesty. Pokud po inicializaci speciálního příkazu zjistíte chybu, můžete inicializaci zrušit pomocí "OPS". Jakmile je vše připraveno, potvrďte příkazem "SZP" nebo "NSZP" - pozadí se vrátí do černé barvy a bude rozsvěcena přivolávací návěst. Přivolávací návěst lze po postavení také zrušit. Učiníte tak kliknutím na název stanice v horní části obrazovky a zvolením příkazu "OSZ". Pokud tak neučiníte, přivolávací návěst se po 90 sekundách automaticky ukončí. Až vlak opustí výhybky, nezapomeňte je odblokovat příkazem "OSTOP" na těch, které jste zabezpečili.

3.2. Tratě s poloautomatickým blokem

Při výpravě na poloautomatickém bloku musíte používat koncové a počáteční bloky a zároveň komunikovat se sousedním dispečerem, abyste se dohodli, zda je trať volná.

3.2.1. Příjezdy

střed|rám Po potvrzení sousedního dispečera, že je kolej volná, byste měli očekávat, že světlo směru TS bliká bíle. Po použití povelu "PZK" bude moci vedlejší dispečer vypravit vlak vaším směrem. Po příjezdu vlaku se TS nevypne a jeho ikona šipky se změní na červenou. střed|rám Nyní je třeba příkazem "KO" potvrdit příjezd vlaku pomocí koncového uzávěru. Nyní se TS vrátí do nečinnosti.

3.2.2. Odjezdy

Abyste získali TS s postavením vlakové cesty, musíte zavolat sousednímu dispečerovi a zeptat se, zda je trasa pro vlak číslo přes číslo koleje volná. střed|rám Po obdržení tohoto souhlasu použijte příkaz "WBL" k nastavení směru TS. Jakmile to sousední dispečer povolí, TS se přepne a bude možné vypravit vlak jeho směrem. Jakmile vlak do této stanice přijede, výpravčí uvolní koncový blok a TS se vrátí do základního stavu.

3.2.3. Jízda na přivolávací návěst - vjezd do stanice

U signálu „Sz“ se nestaví vlakové cesty - výhybky se přestavují ručně pomocí příkazů "PLUS" a "MINUS" a poté se uzamknou příkazem "STOP". Po potvrzení volnosti cesty u sousedního dispečera je třeba očekávat požadavek na povolení změny směru TS. Teprve když ji povolíte příkazem "PZK", může k vám sousední dispečer vypravit vlak. Jakmile se na trati mezi stanicemi objeví vlak, použijte příkaz "DKO" a po pěti sekundách jej potvrďte příkazem "DKOP" pro urychlené uzamčení koncového bloku. střed|rám Tímto způsobem je blokování schopno vyslat příkaz "KO", aniž by bylo signalizováno povolení vjezdu, a nad červenou šipkou TS se objeví žlutý rámeček. střed|rám Nyní můžete vydat doplňkový příkaz Sz. střed|rám Když vlak opustí úsek za návěstidlem, příkaz "KO" se odemkne. Po vydání příkazu "KO" se TS vrátí do základního stavu.

3.2.4. Jízda na přivolávací návěst - opuštění trati

Pokud nelze dát běžnou návěst "volno", použije se doplňková návěst Sz. U příkazu Sz se nestaví vlakové cesty - výhybky se přestavují ručně pomocí příkazů "PLUS" a "MINUS" a poté se uzamknou příkazem "STOP". Po rozsvícení TS  "WBL" a nastavení příkazu Sz nebo "SZ"/"NSZ" a "SZP"/"NSZP" při odjezdu vlaku klikněte na šipku TS a použijte příkaz "DPO" a po pěti sekundách "DPOP" pro potvrzení příkazu. Tímto způsobem odešleme informaci o odjezdu vlaku. Když vlak přijede do sousední stanice, tamní dispečer uvolní koncový blok a TS se vrátí do základního stavu.

4. Řízení vlakové dopravy pomocí reléového zařízení

Tlačítka a přepínače na pultu reléového zařízení (RZ) jsou co nejblíže funkci, kterou ovládají. Tlačítka jsou označena zkratkou své funkce nebo názvem zařízení, které ovládají. Mějte na paměti, že tlačítka lze stisknout (LMB) a/nebo vytáhnout (RMB). Všechny operace spouštěné tlačítky chvíli trvají a tlačítka musí být aktivně stisknuta přibližně jednu sekundu. Všechny vlakové cesty a návěsti se nastavují ručně, tlačítko po tlačítku, a před použitím návěstního tlačítka se musíte ujistit, že vlaková cesta je postavena správně. Kromě odlišného vybavení a jeho omezení jsou pravidla pro výpravu stejná a rozkazy jsou obdobné těm počítačovým.

Některé prvky reléového pultu jsou následující:

Element Význam
střed Volný oddíl
střed Oddíl, který je součástí postavené vlakové cesty
střed Oddíl obsazený vlakem
střed Výhybka v základní poloze a její ovládací tlačítko
střed Průsvitka traťového souhlasu a ovládací tlačítka:

Wbl – nastavení směru TS ("pryč")

Pzk – povolení změny směru TS

Zwbl – uvolnění směru TS

NO – tlačítko "vlak odjíždí po opačné koleji

(nastavení odjezdového návěstidla na opačné koleji na návěstidle) zelené světlo signalizuje, že v sousední stanici bylo dáno odjezdové návěstidlo.

střed Zaplombovaná tlačítka a jejich počítadla:

dPo – okamžité zablokování vjezdového úseku (potvrzení odjezdu vlaku).

dKo – okamžité ukončení blokování úseku (potvrzení příjezdu vlaku).

střed Zaplombované tlačítko ukončení trasy a kontrolka potvrzení trasy
střed Doplňkové počítadlo a návěstní tlačítko.
střed Tlačítko seřaďovacího návěstidla s jeho stavovými průsvitkami.
střed Tlačítko na přestavení výhybek se stavovými průsvitkami.
střed Návěstní tlačítko s kontrolkou
střed Tlačítko pro ukončení posunovací trasy s kontrolkou.

4.1. Příprava vlakové cesty

Pro přípravu vlakové cesty je třeba použít přepínací tlačítka na vlakové cestě. Výhybky svítí žlutě a ukazují aktuální polohu výhybek. Po pečlivé kontrole vlakové cesty ji můžete potvrdit stisknutím návěstního tlačítka (Odjezdové/Vjezdového). střed|rám Postavená a potvrzená vlaková cesta se rozsvítí bíle.

4.2. Uvolnění vlakové cesty

Pokud je vlaková cesta postavena špatně, je třeba ji zrušit. Za tímto účelem zatáhněte za návěstní tlačítko, abyste jej rozsvítili na "Stůj", a najděte zaplombované tlačítko - zrušení vlakové cesty. Užitečná je kontrolka potvrzení vlakové cesty, která se nachází hned vedle tlačítka. Pokud je aktivních několik vlakových cest, měli byste hledat tu s označením "zsemaphore_name", tj. zK10 nebo zC. Po sejmutí plomby povytáhněte tlačítko zrušení vlakové cesty. Kolejové průsvitky zhasnou - pouze pokud se ukáže, že je kolej neobsazená - lze výhybky opět přestavit.

4.3. Řízení provozu pomocí přivolávacích návěstí

Chcete-li postavit přivolávací návěst „Sz“, musíte najít tlačítko Sz odpovídající návěstidlu, které chcete rozsvítit. Tlačítka Sz se většinou nacházejí v horní části ovládacího panelu a nazývají se "Szsemaphore_name", tedy "SzC". Návěst rozsvítíte tak, že tlačítko povytáhnete. Návěst zůstane rozsvícená po dobu 90 sekund nebo dokud opět nezatlačíte tlačítko Sz. Každá přivolávací návěst je zaznamenána počítadlem vedle tlačítka. střed

4.4. Vypravování vlaků proti správnému směru

4.4.1. Uvolnění traťového souhlasu

Abyste mohli TS připravit na změnu směru, musíte najít tlačítko "Zwbl" na koleji, na kterou chcete vlaky vypravit, aby se směr TS uvolnil. střed|rám Pokud je kolej volná, začne blikat šipka směru TS a rozsvítí se kontrolka tlačítka Zwbl. Po návratu směru TS do základního stavu. Směrové šipky zhasnou a TS se stane neaktivním.

4.4.2. Změna směru blokování

Chcete-li aktivovat TS ve směru „pryč“, musíte najít tlačítko "Wbl". střed|rám Po jeho stisknutí se rozsvítí kontrolka "Wbl" a šipka směru TS začne blikat zvoleným směrem a čeká na potvrzení změny sousedním dispečerem. Po potvrzení se kontrolka rozsvítí trvale a šipka TS je aktivní.

4.4.3. Výprava vlaku proti správnému směru

Chcete-li vypravit vlak na nesprávnou kolej, musíte před stisknutím návěstního tlačítka najít tlačítko "Odjezd na opačnou kolej" ("NO") a stisknout ho. střed|rám Vedle něj se rozsvítí malá šipka ukazující směr odjezdu. Nyní můžete stisknout návěstní tlačítko. Šipka zhasne a vlaková cesta se pro vlak správně postaví.

4.4.4. Vjezd vlaku jedoucího proti správnému směru

Když začne blikat šipka směru TS, použijte tlačítko změny směru ("Pzk"). Šipka se rozsvítí trvale. Dále použijte tlačítko "Příjezd z opačné koleje" ("NP"). Rozsvítí se malá šipka ukazující směr příjezdu a bude možné nastavit vjezdové návěstidlo. Po příjezdu vlaku je třeba ještě jednou stisknout tlačítko "NP" v opačném směru, aby se potvrdil příjezd vlaku.

4.5. Vypravování poloautomatickým blokem

Při výpravě na poloautomatickém bloku musíte používat koncové a vjezdové návěstidla a zároveň komunikovat se sousedním dispečerem, abyste se dohodli, zda je trať volná.

4.5.1. Příjezdy

střed Po potvrzení volnosti trasy sousednímu dispečerovi byste měli očekávat, že světlo směru TS bude blikat bíle. Po stisknutí tlačítka "povolit" ("Poz") se šipka změní na červenou.

Poté, co vlak opustí úsek za návěstidlem, rozsvítí se koncové blokové návěstidlo. Po stisknutí tlačítka průsvitka zhasne a blok se vrátí do základního stavu. střed

4.5.2. Odjezdy

Jakmile se u sousedního dispečera vedlejší stanice ujistíte, že je vlaková cesta volná, měli byste očekávat, že se objeví bílá blikající šipka směru TS. Stiskněte tlačítko pro povolení změny směru TS (Poz), po jehož stisknutí se šipka TS změní na červenou. střed Po příjezdu vlaku do sousední stanice  výpravčí uvolní koncový blok a směr TS vrátí do základního stavu.

5. Komunikace s ostatními hráči

střed

5.1. Telefonní komunikace se sousedními dispečery

Dispečeři se pomocí tohoto telefonu navzájem dorozumívají. Chcete-li zavolat sousednímu dispečerovi, klikněte na sluchátko - uslyšíte stálý tón vytáčení - a vyberte jedno ze zvýrazněných čtvercových tlačítek vpravo, z nichž každé představuje sousední stanoviště. Pokud je tlačítko zvýrazněno fialově, je na tomto stanovišti aktivní AI dispečer a je k dispozici pouze chatová komunikace. Po výběru dispečera, kterému chcete volat, se zobrazí vyskakovací okno umožňující zvolit, zda chcete ke kontaktu použít hlasový (ikona mikrofonu) nebo textový chat (ikona chatu). Pokud jste zvolili hlasový hovor, hovor se zahájí, a jakmile jej druhý dispečer přijme, můžete s ním hovořit. Při telefonování nemusíte používat tlačítko push-to-talk. Pokud zvolíte textový chat, otevře se okno chatu a zobrazí se další vyskakovací okno, tentokrát s předdefinovanými příkazy a frázemi. Dispečer AI bude reagovat na předdefinované možnosti pouze tehdy, když budou vyplněny správnými údaji. Po ukončení hovoru jednoduše položte sluchátko zpět na místo, odkud jste jej vzali.

Pokud vás kontaktuje jiný hráč, jeho tlačítko volajícího se zvýrazní červeně a uslyšíte vyzvánění telefonu. Chcete-li hovor přijmout, jednoduše klikněte na sluchátko. Během hovoru bude tlačítko zvýrazněno zeleně. Chcete-li hovor ukončit, stačí položit sluchátko a tlačítko volajícího se vrátí do šedé barvy. střed

5.2. Radiotelefonní hovory

Radiostanice se používá hlavně pro spojení se strojvedoucími, ale může být použita i pro komunikaci s ostatními dispečery, pokud se používá rádiové ohlašování. Provozní dosah rádia je cca 10-15 km a vysílání je otevřené, slyší ho všichni účastníci (strojvedoucí i dispečeři) v dosahu, kteří používají stejný rádiový kanál. Chcete-li zahájit komunikaci, stiskněte a podržte tlačítko PTT (ve výchozím nastavení klávesa „`“) a po skončení jej uvolněte.


Překlad: Roman (PapisCZE)

Odborné výrazy: Vítek (Baťa),

Oprava termínů: Mára

Discord: http://simrail.cz