Komunikace mezi dispečery
Komunikace mezi dispečery ve hře SimRail.
Zpracováno podle českého předpisu SŽ D1. Zájemcům o jeho plné znění ho lze zaslat ve formátu PDF.
Veškerá komunikace mezi dispečery je přímo závislá na typu zabezpečení jízdy vlaku mezi stanicemi, které řídí. Proto je tento stručný manuál rozdělen na jednotlivé části podle těchto typů.
A – telefonické zabezpečení.
Jedná se typicky o tzv. „mezistaniční oddíl“, kde může být pouze jeden vlak. Jeho jízda se zabezpečuje výhradně telefonickou dohodou obou sousedních dispečerů a ta pak zajišťuje bezpečný provoz. Platí zde tzv. „závazná slovní znění“, která je nutné doslovně používat. V tomto manuálu (v jeho další části) budou uvedena jen některá (jako příklad), protože z objektivních důvodů jejich používání ve hře nelze nijak nařizovat. Budou zde uváděna tučným písmem.
Tento typ zabezpečení se ve hře SimRail nevyskytuje.
B – poloautomatický blok.
Jedná se opět typicky o tzv. „mezistaniční oddíl“, kde může být pouze jeden vlak. Jeho jízda se zabezpečuje prostřednictvím tzv. „traťového souhlasu“, který zajišťuje, že v úseku bude uskutečněna jen jízda vlaku tím směrem, pro který byl udělen.
Tento typ zabezpečení se ve hře SimRail vyskytuje pouze mezi stanicemi Sosnowiec Gl. – Sosnowiec Poludniowy a dále mezi stanicemi Sosnowiec Poludniowy – Sosnowiec Daňdówka.
Pro obsluhu těchto úseků je nutné používat chatové fráze nastavené ve hře (pokud je na jedné straně úseku jako dispečer Bot – jiné konverzaci Bot nerozumí) nebo volnou dohodou dispečerů. Podrobnosti o obsluze obsahuje manuál ke hře.
Tyto úseky patří ve hře k nejproblematičtějším a proto si zde uvedeme nějaké podrobnosti, které vyplynuly ze zkušeností při řízení těchto stanic.
Základem problému je, že stanice Sosnowiec Daňdówka je zatím trvale ovládána Botem. Ten je ovšem naprogramován tak, že vyžaduje udělení souhlasu k jízdě vlaku směrem do Sosnowiece v době, kdy je tento vlak ještě před stanicí Sosnowiec Daňdówka. Dochází tak ke zbytečným časovým prodlevám a může dojít ke hromadění vlaků na trati z Katowic do Sosnowiece Gl.
Pokud dispečer potřebuje odjet s vlakem, pro který odmítl sousední Bot udělit souhlas k jízdě standartním postupem podle manuálu (nejčastěji odkazem, že Bot má vlak vyšší priority nebo nedostatek volných kolejí ve stanici), použije se toto nouzové řešení:
Zdůrazňuji, že jde o nouzové řešení, kdy dispečer plně zodpovídá za to, že sousední stanice nebude zablokována ! Před jeho použitím je bezpodmínečně nutné zkontrolovat a důkladně vyhodnotit podle mapy stav a počet vlaků v sousední stanici, řízené Botem, protože může dojít k tomu, že bude vlak stát před sousední stanicí, kde není volná kolej pro jeho další jízdu a pak je situace téměř neřešitelná !
Postup:
Pokud Bot odmítá dát souhlas k jízdě, dispečer může ignorovat jeho chatovou žádost, zda je kolej pro vlak volná a pomocí tlačítka požádat o změnu směru traťového souhlasu. Bot ho udělí a dispečer vypraví svůj vlak a po odjezdu použije chatovou frázi „Vlak ….. odjel v …. hod.“ a odešle jí Botovi. Po dojezdu tohoto vlaku Bot normálně uvolní traťový souhlas a zřejmě znovu nabídne svůj vlak. Pak může provoz už pokračovat klasicky podle manuálu.
Tato možnost byla programátory odstraněna.
C – automatický blok.
Toto zabezpečení ve hře převládá a je na celé trati mezi stanicemi Katowice Zawodzie a Grodzisk Mazowiecki.
Provoz probíhá jako tzv. pravostranný, je řízen traťovými souhlasy pro každou kolej zvlášť a mezi stanicemi jsou na trati oddílová návěstidla, která umožňují, aby mezi stanicemi jelo najednou více vlaků.
Za normálního bezporuchového stavu se používá volná běžná konverzace na základě dohody sousedních dispečerů.
Postup při poruchách:
Porucha – při obousměrném provozu po jedné traťové koleji nelze otočit směr traťového souhlasu, i když je celý úsek volný a dispečeři na pultech jejich volnost vidí.
V této koleji je nutné zavést tzv. telefonické dorozumívání.
Hlášení provede ten dispečer, který by za normálního provozu vypravoval vlaky na tuto kolej.
„Počínaje vlakem 4142 zavádím mezi stanicemi Bedzin – Dabrowa Gornica (po druhé traťové koleji) telefonické dorozumívání. Méďa.“, nebo „V 9.20 zavádím mezi stanicemi mezi stanicemi Bedzin – Dabrowa Gornica (po druhé traťové koleji) telefonické dorozumívání. Méďa.“
Pokud by takový provoz zaváděl druhý dispečer, který bude vypravovat vlaky proti směru traťového souhlasu, bude hlášení vypadat takto:
„Počínaje vlakem 4142 zavádím mezi stanicemi Bedzin – Dabrowa Gornica (po druhé traťové koleji) telefonické dorozumívání. Současně zavádím ve směru Bedzin – Dabrowa Gornica (po druhé traťové koleji) jízdu v mezistaničním oddílu. Méďa.“, nebo „V 9.20 zavádím mezi stanicemi mezi stanicemi Bedzin – Dabrowa Gornica (po druhé traťové koleji) telefonické dorozumívání. Současně zavádím ve směru Bedzin – Dabrowa Gornica (po druhé traťové koleji) jízdu v mezistaničním oddílu. Méďa.“
Všechna tato hlášení se provedou, pokud je dotčená traťová kolej celá volná.
Pak se použijí tato hlášení:
Pro jízdu vlaku ve směru traťového souhlasu:
„Přijmete vlak 4142 s průjezdem ve stanici Bedzin v 16.25? Méďa.“
Nebo:
„Přijmete vlak 4142 s odjezdem ze stanice Bedzin v 16.25? Méďa.“
Sousední dispečer (pokud souhlasí):
„Ano, přijímám vlak 4142 s průjezdem ve stanici Bedzin v 16.25. Novák.“
Nebo:
„Ano, přijímám vlak 4142 s odjezdem ze stanice Bedzin v 16.25. Novák.“
Sousední dispečer (pokud nesouhlasí):
„Nikoliv, čekejte. Novák.“
Zároveň zpraví nabízejícího dispečera o příčině odmítnutí a o předpokládané době trvání zákazu. Pomine-li příčina odmítnutí, vyzve nabízejícího dispečera k opakování nabídky.
Pro jízdu dalšího vlaku ve směru traťového souhlasu se po uvolnění prvního oddílu ve směru jízdy použije:
„Vlak 4142 uvolnil první traťový oddíl. Přijmete vlak 644050 s odjezdem ze stanice Bedzin (průjezdem ve stanici Bedzin) v 6.25? Méďa.“
Pro jízdu vlaku proti směru traťového souhlasu se použije:
„Vlak 644050 dojel, přijmete vlak 1441 s odjezdem ze stanice Dabrowa (průjezdem ve stanici Dabrowa) v 8.47? Novák.“
Souhlas nebo nesouhlas s jízdou je stejný, jako bylo uvedeno výše.
Dispečer vypraví přijatý vlak na přivolávací návěst (SZ). V tomto případě se pro jízdu dalšího vlaku musí vyčkat, až vlak 1441 dojede do Bedzinu. Na trati smí být jen jeden vlak a jede proti zhaslým odd. návěstidlům, čili rychlostí 20 km/h. Pokud je to vlak s hráčem, musí o tom být informován.
Porucha – při obousměrném provozu po jedné traťové koleji nelze otočit směr traťového souhlasu, i když je celý úsek volný a ani jeden z dispečerů na pultech jejich volnost nevidí.
V obou směrech smí být mezi stanicemi pouze jeden vlak. Vlak jede buď proti zhaslým odd. návěstidlům, nebo proti návěstidlům s návěstí „Stůj“ čili rychlostí 20 km/h. Pokud je to vlak s hráčem, musí o tom být informován.
Hlášení se použijí analogicky podle znění u popisu předchozí poruchy.
Provoz ve stanici:
Postavení vlakové cesty se podle českého předpisu strojvedoucímu nehlásí.
Je však vhodné ohlásit strojvedoucímu volnou formou postavení návěstidla na návěst dovolující jízdu v případě, že si dispečer není jistý, zda tuto skutečnost stačil strojvedoucí zaznamenat na předchozím návěstidle, které je zároveň předvěstí (nebo na předvěsti) dříve, než takové návěstidlo nebo předvěst minul. To se týká hlavně průjezdů stanicí.
Autor: Meda